Ekonomi

İran’a yabancı yatırımlar: Rusya zirvede

Yıllardır Batı tarafından yaptırım ve tecrit altında tutulan Tahran, çok kutupluluğa doğru şekillenen yeni dünya düzeninde BRICS üyeliğiyle kendisine daha fazla ticaret alanı sağlarken, 2023 yılında İran’a en fazla yatırım getiren ülke Rusya oluyor.

Sputnik’eBüyükelçi Dedov bir açıklama yaptı: ” Rus enerji şirketleri İran pazarında başarıyla faaliyet gösteriyor ve geçen yıl İran’daki yabancı yatırımlarda Rusya ilk sırada yer aldı.” söz konusu.

Dedov, Rusya’nın İran’a yapılan dış yatırımlardaki lider konumunun, ikili ilişkilerin gerçek düzeyinin yalnızca bir örneği olduğunu vurguladı.

Büyükelçi ayrıca 2022 yılında İran’a en fazla yabancı yatırımı getirecek ülkenin Rusya olduğunu hatırlattı.

‘Tam teşekküllü stratejik ortaklık anlaşması son aşamada’

Rusya ile İran arasında imzalanması planlanan tam teşekküllü stratejik ortaklık anlaşması hakkında bilgi veren Dedov, Moskova-Tahran ilişkilerinin temelini oluşturacak bu çok değerli belgenin, ikili etkileşimde önümüzdeki on yıllar boyunca etkili olacağını kaydetti.

Anlaşmanın sonuçlandırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatan Dedov, iki ülke arasında yeni bir devletlerarası anlaşma olan belgenin yakın gelecekte imzalanmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

İran’ın BRICS üyeliği 1 Ocak’ta başladı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, “BRICS, yeni üyesinin katılımıyla uluslararası dengelerde yeni bir konuma kavuştu. “İran, BRICS’in çok yönlülüğünden, potansiyelinden ve fırsatlarından her zaman ciddi şekilde yararlanmanın peşinde olmuştur ve BRICS, çok yönlü işlevselliğiyle İran’a uluslararası alanda çok yönlü fırsatlar sağlamıştır.”söz konusu.

Rusya, Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkelerinin liderleri, 24 Ağustos 2023’te düzenlenen 15’inci zirvede üye ülke sayısını artırma kararı aldı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Mısır, ArjantinVe EtiyopyaBRICS üyeliğine davet edildi.

Arjantin daha sonra üyelik sürecinden çekildiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu