Haber

Zelenskiy, Hiroşima’daki G7 Liderler Zirvesi’ne katılacak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’nin Japonya’da düzenlenen G7 Liderler Zirvesi’ne bizzat katılacağı bildirildi.

Japon hükümeti, daha önce zirveye video konferans yoluyla katılacağı açıklanan Zelenskiy’in Hiroşima’ya geleceğini duyurdu.

Söz konusu ziyaret, Zelenskiy’nin Rusya’nın saldırılarının başladığı Şubat 2022’den sonra Asya bölgesine yapacağı ilk ziyaret olacak.

Zelensky’nin cumhurbaşkanları ile görüşerek G7 ülkelerinin Ukrayna ile mevcut dayanışmasını pekiştirmeyi hedefleyebileceği belirtildi.

Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Zirvenin son gününde G-7 liderleri arasında Zelenskiy’in bizzat katılımıyla Ukrayna konulu bir oturum düzenlenmesine karar verildiği” kaydedildi.

Ukraynalı lider, zirvede Japonya Başbakanı Kishida Fumio ile de görüşecek.

Japonya’nın ev sahipliğinde ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Kanada ve İtalya liderlerinin katıldığı zirve 21 Mayıs’ta sona erecek.

Zirveye Avrupa Birliği (AB), Endonezya, Hindistan, Güney Kore, Avustralya, Brezilya, Vietnam başkanları ve uluslararası kuruluşların temsilcileri de davet ediliyor.

G7, küresel siyasi ve ekonomik sorunların analizi için değerli uluslararası platformlardan biri olarak kabul edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu