Haber

Tarımsal Üretimde Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri Tepebaşı Üreticisine Katkı Sağlıyor

TepebaşıEskişehir’de ilk kez hayata geçirilen Tarımsal Üretimde Öngörü ve Erken Uyarı Sistemleri üreticiye katkı sağlamaya devam ediyor.

Eskişehir’de ilk kez Tepebaşı Türkiye’de uygulanan ve 5 ayrı noktada kurulan Tarımsal Varsayım ve Erken Uyarı İstasyonları, rastgele bir hastalık veya meteorolojik olaya karşı önceden uyarı vererek üreticinin önlem almasına olanak sağlıyor. Bu kapsamda bugün istasyonlardan alınan verilere göre; İlçe genelinde elma kara lekesi enfeksiyonu tespit edilmesi üzerine üreticilere haber verildi.

Tepebaşı Tarımsal faaliyetlerin yürütüldüğü 477 bin 769 dekarlık alanı kapsayan 5 mahallede istasyonlar kuruldu. Diğer iklim özelliklerine sahip Beyazaltın, Cumhuriyet, Kavacık, Yusuflar ve Takmak mahallelerinde kurulan Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonları tüm Tepebaşı kırsalına hizmet vermektedir.

Elma, armut ve ayvalarda bir an önce ilaçlama yapılması için üreticilere öneride bulunan yetkililer, “Elma küllemesinin görüldüğü bahçelerde her iki hastalıkta da etkili olan bitki koruma ürünleri tercih edilmelidir” açıklaması yaptı. da bir sorundur.”

Kurulan Tarımsal Hasar ve Erken Uyarı İstasyonları hakkında detaylı bilgi almak isteyenler 0 (222) 211 40 00/8919 numaralı telefonu arayarak yetkililere ulaşabilirler.

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu