Teknoloji

Tesla’dan sızan bilgiler, kullanıcılardan gelen binlerce şikayeti ortaya çıkardı

Alman Handelsblatt gazetesi, Tesla bünyesindeki “birkaç muhbirden” 100 GB veri aldığını bildirdi ve bu bilgiler, şirketin geçtiğimiz yıllarda Otopilot özellikleriyle ilgili binlerce şikayet aldığını gösteriyor.

Jalopnik’in bildirdiğine göre, bu veri toplama, 2015’ten Mart 2022’ye kadar şikayetleri olan 23.000 dahili belge içeriyor. Bu zaman diliminde, otomobil üreticisi re’sen hızlanma sorunlarıyla ilgili 2.400 rapor ve fren işlevi sorunuyla ilgili 1.500 rapor gördü. Bu fren sorunları, istenmeyen acil frenlemeyle ilgili 139 şikayeti ve yanlış çarpışma uyarılarının neden olduğu fantom frenlerle ilgili 383 şikayeti içeriyordu.

Ayrıca belgelerin 1.000’den fazla kaza raporu ve sürücülerin Tesla’nın sürücü destek sistemiyle ilgili güvenlik endişelerini bildirdiği 3.000 olaydan oluşan bir tablo içerdiği bildirildi. Bildirilen olayların çoğu ABD’de gerçekleşirken, bazı şikayetler Avrupa ve Asya’daki araç sahiplerinden geldi. Handelsblatt, raporlarını doğrulamak için belgelerden düzinelerce müşteriyle iletişime geçtiğini ve hatta bazılarının haber kaynaklarıyla görüntü paylaştığını söyledi.

Dosyaların, binlerce güvenlik şikayetinin ayrıntılarını ve ayrıca çalışanlara müşterilerle nasıl iletişim kuracaklarına ilişkin talimatları içerdiği bildirildi. Görünüşe göre, olay raporlarını kopyalayıp e-posta veya metin bildirimlerine yapıştırmamaları ve bilgileri ses kaydı olarak bırakmamaları söylendi ve bilgileri müşterilere tamamen ağızdan ağza iletmelerine izin verildi.

Handelsblatt Genel Yayın Yönetmeni sebastian matthesYayının neden Tesla evraklarından bilgi yayınlamaya karar verdiğini açıklayan bir açıklamada, 12 kişilik bir ekip evrakları incelemek ve değerlendirmek için altı ay harcadı: Veriler, daha önce bilinenden daha büyük teknolojik sorunları varmış gibi görünen bir elektrikli otomobil öncüsünün resmini çiziyor. Örneğin Otomatik pilot sorunları. Tesla dosyaları, sürücü destek sistemleriyle ilgili binlerce komplikasyon raporu içerir. Tesla araçlarının son sürat aniden fren yapması şikayetleri. Veya ani hızlanma şikayetleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu