Haber

Süryani Cemaati temsilcilerinden İsrail’e tepki

Şehmus EDİS/ HERKES DUYSUN (Özel Haber) (MARDİN İGFA)
Mardin Süryani Cemaati temsilcileri, başta temiz çocuklar olmak üzere kadınlara, yaşlılara, camilere, kiliselere, hastanelere ve okullara yönelik saldırıları şiddetle kınadıklarını belirterek, tüm dünya ülkelerini ve başkanlarını bu kirli savaşı durdurmaya davet etti.
Mardin Kırklar Kilisesi Başpiskoposu Gabriel Akyüz, Filistin ile İsrail arasında 20 gündür devam eden savaşın çok önemli bir boyuta ulaştığının altını çizerek, “Bir din adamı olarak bu savaşı kınıyorum. Özellikle savaşlarda sivillerin, çocukların, kadınların öldürülmesini daha da güçlü bir şekilde kınıyoruz. Mardin şehrini dinler ve diller mozaiği şehri olarak tanımlıyoruz. “Biz her zaman buranın barış ve hoşgörü ülkesi olduğunu söylüyoruz.” söz konusu.

BİR RAHİM OLARAK BU SAVAŞI KINIYORUM!”

Mardin’de barış, hoşgörü ve kardeşlik kültürünün ön planda olduğunu belirten Akyüz, “Maalesef Kudüs’te böyle bir huzuru göremiyoruz. Her zaman şiddet vardır, her zaman baskı vardır, her zaman kavgalar ve savaşlar vardır. Ne yazık ki İsrail ile Hamas arasında 18 gündür çok şiddetli bir savaş yaşanıyor. Bir din adamı olarak bu savaşı kınıyorum. Özellikle savaşlarda sivillerin, çocukların ve kadınların öldürülmesini daha da güçlü bir şekilde kınıyoruz. Çünkü bunlar temiz insanlardır. Özellikle çocukların öldürülmesi çok acı verici. Bu savaşı şiddetle kınıyoruz. Barışın gelmesini istiyoruz. Ne mutlu barışanlara… Hz. İsa bunu İncil’de söylüyor. Duamız ve temennimiz Yüce Allah’ın bu savaşı sonlandırmasıdır. Allah bu insanların kalplerine merhamet ve şefkat versin. İnsanlığı zulümle değil şefkatle yönetsinler. Çünkü bu konuda liderlere önemli görev düşüyor. Başkanlar her toplum için değerlidir. Bu bakımdan şefkatli, merhametli ve vicdanlı olmaları gerekir. Dünya liderleri bu savaşı bir an önce durdurmalı” dedi. Şu şekilde konuştu:

DÜNYA ÜLKELERİ HAREKETE GEÇMELİ

İsrail’in Filistin halkına yönelik vahşi şiddetini kınayan Mardin Süryani Kadim Cemaat Derneği Lideri Murat Özbek, dünyadaki tüm ülkeleri bu savaşın bir an önce sona erdirilmesi için acilen harekete geçmeye davet etti.

BU SAVAŞI HEMEN DURDURUN!”

Bu saldırıları şiddetle kınadığını belirten Özbek, “Dinler ve diller şehri Mardin’den hem İsrail’e hem de dünyaya önemli bir mesajımız var. Kesinlikle ve acilen bu savaşın sona ermesini istiyoruz. İsrail’in bu saldırılara son vermesini istiyor ve bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Hastanelere, kiliselere, camilere, çocuk, kadın, çocuk demeden herkese saldırdığı gerçek değil. Savaş açısından durum böyle olmamalıdır. Savaşmanın bir yolu var. “Filistin halkına bir an önce yardım sağlanması mutlak bir ihtiyaçtır ve gerekli müdahalelerle bu savaşın çok hızlı bir şekilde sona erdirilmesi gerektiğine inanıyorum.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu