Haber

MMO Başkanı Erlaçin: Bakımlı bir asansöre 16 kişi bindi diye düşmez.

AYDIN ​​​​- Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne (KYK) bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansör “kazası” meydana geldi. İddiaya göre 16 kişinin bindiği asansör üst katlardan düştü. Olay sonucunda Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4. Sınıf Öğrencisi Zeren Ertaş hayatını kaybederken, olayla ilgili soruşturma sürüyor. Konuyla ilgili savcılığa başvuran TMMOB yetkilileri, bölgede inceleme yapmak için gerekli izinleri bekliyor.

‘ÖZEL BİR ŞİRKET DENETİM YAPIYORDU’

TMMOB Aydın Makine Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Tunç Erlaçin, MMO’nun Türkiye genelinde denetim yaptığını ancak konunun yerel yönetimlerin inisiyatifinde olduğunu belirtti. Aydın’da yaklaşık 3 yıldır özel şirketlerin kontroller yaptığını belirten Erlaçin, “Olay yerine gitmek için savcılıktan gerekli izinleri bekliyoruz. İzin verilmedikçe olay yerine giremiyoruz. Asansörlerin periyodik kontrolleri daha önce bizdeydi ama yaklaşık üç yıldır özel bir firmaya devredildi. Özel bir şirket denetliyor. Eğer deliller kaybolmadan savcılık bize izin verirse oraya gidip araştırdığımızda kesin ifade verebiliriz. Ama görmeden bir şey söyleyemeyiz” dedi.

’15 KİŞİLİK ASANSÖR SADECE 16 KİŞİ GEÇTİ diye DÜŞMEZ’

Olay yerini görmeden yorum yapamayacaklarını yineleyen Erlaçin, 15 kişi kapasiteli asansöre 16 kişinin bindiği ve bu nedenle asansörün düştüğü haberine dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Asansörün etiketini de bilmiyoruz. Mavi mi, kırmızı mı, yeşil mi? Mavi ise sorun yok. Asansör öyle kolay düşecek bir şey değil. Bunu düşünmek gerekiyor. Haberi görüyoruz; 15 kişi kapasiteli asansöre 16 kişinin bindiği belirtildi. 15 kişilik bir asansöre 16 kişi bindiğinde düşmez. Sadece işe yaramıyor. Elbette bakımlı bir asansörden bahsediyorum. Yani asansöre etiketi yapıştıran firma iyi denetlemişse hiçbir şey olmaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu