Haber

Sputnik Türkiye 24 gazeteciyi işten çıkarıyor

Sputnik Türkiye, İstanbul ve Ankara ofislerindeki grev kararının ardından 24 gazeteciyi ‘küçüldüğü’ gerekçesiyle görevden aldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), sendikalı çalışanların işten çıkarılmasını Süzer Plaza’daki Sputnik bürosu önünde protesto etti. Sputnik çalışanlarına başta gazeteciler olmak üzere HDP, Türk-İş, EHP, TÖP, SOL Parti ve TKP destek verdi.

Basın açıklamasında konuşan Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş, “24 Temmuz’da grev ilanını astığımız İstanbul ofisinin önünde Sputnik’in işverenine ‘Kuralları ihlal etmeyin’ dedik. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve işçilerin sendikalaşma hakkına saygı gösterin’ çağrısına rağmen Sputnik işvereni aradan geçen 14 gün boyunca kanunları çiğnemeye devam etti.Sendika örgütünü dağıtmak ve imzalamamak için her yolu denedi. Toplu iş sözleşmesi.Ankara bürosu işveren temsilcisi sendika olarak astığımız grev ilanını kaldırdı.Üyelerimize hem Ankara hem de İstanbul ofislerinde istifa etmeleri için baskı yapıldı” dedi.

‘GREVER KARARINI YİNE GERİDE BIRAKTILAR’

“Üyelerimiz istifa etsinler diye yöneticiler tarafından ikna odaları kuruldu” diyen Durmuş, “Resmi kurumlara yaptıkları başvurular reddedilince grev kararımızı askıya almak zorunda kalan patron bu kez 24 üyemizi görevden aldı. “ekonomik” sebeplerle.Üyelerimizin evlerine getirdikleri ekmeği artırmaktan başka bir derdi ve arzusu yok.Bu plazada aylık yüzbinlerce ofis kirası ödeyen Sputnik’in işvereni, ekonomik sıkıntıları hemen düşündü gazeteci fiyatlarına gelince kimse bize masal anlatmasın sputnik patronu 24 üyemizi ekonomik değil sendikal nedenlerle işten çıkardı sputnik türkiye istanbul ve ankara temsilcilikleri kanunun 51 52 53 üncü unsurlarını ihlal etti Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın yanı sıra Türk Ceza Kanunu’nun 118. maddesi.”

“GREVE 17 AĞUSTOS’TA BAŞLIYORUZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Cumhuriyet savcılarına davette bulunan TGS Lideri Durmuş, “Kanunların ve Anayasanın çiğnenmesine izin vermeyin. Sputnik Türkiye ofisi Ankara ve İstanbul’daki temsilciler kanunları çiğneme cesaretini nereden buluyor? Sputnik Türkiye temsilcilerine ve yöneticilerine sesleniyoruz: Rahat uyuyun. Bu mücadele henüz bitmedi, aksine daha yeni başlıyor. Sendika üyelerini işten atarak sorunları çözdüklerini düşünen sizlere sesleniyoruz; 17 Ağustos’ta grev pankartını asmaya geldik. Bu çabamız, hukuka aykırı olarak çıkardığınız üyelerimizin tekrar işe alınmasına ve toplu iş sözleşmesinin imzalanmasına kadar devam edecektir. Bu ülkede kanunlar var. Bu ülkede çalışanların yasal hakları ve garantileri vardır. Bu çabamız siz sendikamızın üyelerine hak ettikleri değeri ve saygıyı verene kadar devam edecektir. Bir kez daha haykırıyoruz: Biz kazanacağız, emek kazanacak, alın teri kazanacak. Bu ülkede hiçbir kurum, şirket veya kişi kanunlardan daha güçlü değildir. Bir sendikanın grev duyurusu yapıp 17 Ağustos’ta greve başlayacağını açıkladığı bir dönemde 24 üyesinin işten çıkarılması bu ülkenin yasalarıyla açıkça alay etmektir. Bu adaletsizliğe karşı Türkiye’de kanunların olduğunu görmek istiyoruz.”(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu