Haber

Putin Tahıl Koridoru’nun koşullarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Soçi kentindeki görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Toplantının ardından açıklama yapan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, toplantının ana gündem maddesi olan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Tabii ki tahıl koridorunu canlandırmak istiyoruz, bunu bir şartla yapacağız: Tarım ürünlerimizin engelsiz bir şekilde denize gitmesini istiyoruz. Tarımda fiyatların daha dengeli bir seviyeye gelmesini istiyoruz. Ülkelere gitmesini istiyoruz.” Gönderilen gıdanın yalnızca yüzde 3’ünün fakir ülkelere ulaştığını belirten Putin, “Tarım çalışmalarımıza yönelik tüm yaptırımlar kalkarsa tahıl anlaşmasını yeniden canlandırmaya hazırız.”

Batı’nın Rusya’nın tahıl ve gübre, SWIFT ve diğer ticari konulardaki taleplerini ciddiye almaması nedeniyle Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekildiklerini belirten Putin, Tahıl Koridoru Anlaşması ile sevk edilen tahılın yüzde 70’inden fazlasının zengin ülkelere gittiğini ve AB ülkeleri.

Erdoğan: Yeni teklif paketi hazırladık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında, “Gündeme getirilen alternatif öneriler, Karadeniz Tahıl Anlaşması’na kalıcı bir alternatif sunamaz. Rusya’nın girişimin yeniden başlaması yönündeki beklentilerini bütün dostlarımız biliyor. Girişimin devam etmesi gerektiğine inanıyoruz.” Eksiklikleri gidererek.” Girişimin canlandırılması için Birleşmiş Milletler (BM) ile yeni bir teklif paketi hazırlandığını belirten Erdoğan, bu paketle sonuç alınabileceğine inandığını ifade etti. Erdoğan, “Türkiye olarak beklentileri karşılayacak bir çözüme kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

Yoksul ülkeler için yeni girişim

Her iki lider de Katar, Türkiye ve Rusya arasındaki görüşmelerin altı yoksul Afrika ülkesine tahıl göndermeye devam ettiğinin altını çizdi.

Katar’ın, Türkiye’de tahılın işlenmesi, un haline getirilmesi ve fakir Afrika ülkelerine gönderilmesine maddi destek sağladığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Böyle bir adım atarak, umarım biz de Türkiye’nin yanında oluruz. En az gelişmiş Afrika ülkeleri.” Putin, “Katar’daki durum alternatif değil. Bu ikinci bir girişim. Bu, gıda krizinin çözümüne yönelik önemli bir adım.”

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden sevkiyatını garanti eden Tahıl Koridoru Anlaşması, Rusya tarafından 17 Temmuz’da askıya alındı. Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna ile anlaşmayı yeniden yürürlüğe koyma girişimleri devam etti.


Erdoğan ve Putin Rusya’nın güneyindeki Soçi’de bir araya geldiFotoğraf: Sergei Guneev/Sputnik/REUTERS

Gündemde başka hangi bahisler vardı?

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin, ikili görüşmede iki ülkeyi ilgilendiren ticaret, enerji ve turizm konularının da ele alındığını belirtti. Her iki cumhurbaşkanının da yerli para birimini kullanma konusunda mutabakata vardığını belirten Putin, “Yerli para birimini kullanma konusundaki kararlılığımızı ifade ettik; dolar ve euro para birimlerini daha az kullanma konusunda mutabakata vardık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Bugünkü toplantılarımızda gündemimizdeki konuları ele aldık: Ticaret, enerji, tarım, turizm, ekonomi ve finans başta olmak üzere çok boyutlu işbirliğimizi daha da güçlendirmek için atılabilecek adımları değerlendirdik” dedi. ” 100 milyar dolar hedefine ulaşmak için “emin adımlar” attığını belirtti.

Erdoğan, Ukrayna Savaşı’na da değinerek, “Uluslararası hukuk temelinde kalıcı ve adil bir barış temelinde süregelen çatışmaların bir an önce sona ermesini temenni ediyorum.”

Putin ise ikili ticaret hacminin arttığını vurguladı. Rus lider, “Bugün güvenlik, ekonomi, siyaset, kültür ve insani alanlardaki iş birliğimizi, ülkeler arasındaki gelişmeleri değerlendirdik. Karşılıklı ticaret hacmimiz artıyor. Akkuyu Nükleer Santrali devam ediyor. 25 bin Rus ve Türk mühendis ve işçi Gelecek yıl ilk ünitenin hayata geçmesi için gece gündüz çalışıyoruz.” dedi.

Putin, “Doğal gaz konusunda da aktif olarak işbirliği yapıyoruz” dedi.

DW/BO,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu