Haber

GastroANTEP Festivali dopdolu olacak

2015 yılında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle, Gaziantep mutfağının tanıtılması ve farklı coğrafyalarla sınırların ötesine geçilmesi hedefiyle, Türkiye’den UNESCO’nun gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edildi. İlk kez düzenlenecek “Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali” için hazırlıklar devam ediyor.

Bu kapsamda kültürlerin beşiği ve şölenin sanata dönüştüğü “GastroANTEP Kültür Yolu Festivali”nin ön tanıtım toplantısı 16-24 Eylül tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi.

Toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı sunumla artık şehir için klasik bir festivale dönüşen GastroANTEP’in organizasyon süreçleri hakkında bilgi verdi.

Her yıl çeşitli etkinliklerle dolu olan festivalde bu yıl da atölye çalışmaları, paneller, söyleşiler ve konserlerin planlandığını anlatan lider Fatma Şahin, festival süresince Gaziantep’in gastronominin önde gelen isimlerini ağırlayacağını söyledi.

ŞAHİN: MASA DEDİĞİMİZ GERÇEKTE EKONOMİ

Şahin, burada yaptığı konuşmada, Gaziantep’in en eski yerleşimlerin ana damarında yer aldığını belirterek, “Masa bizi birleştiriyor. Kültür ve sanat bizi birleştiriyor. Masa dediğimiz şey aslında bir ekonomidir, bir diyalogdur. Bu nedenle GastroANTEP masasının kapsayıcılığı ve katılımı sayesinde sorun çözme kapasitemizi de arttırıyoruz. Hala gidecek çok yolumuz var” dedi.

GastroANTEP’in iyileşme ekonomisini de beraberinde getirdiğini belirten Şahin, “Dünyada pek çok hastalık var. Doktorlara gittiğinizde sizi önleyici tedbirlere yönlendiriyor. Bunların ortasında yemek ve spor kendine değerli bir yer buluyor. Yemeklere bakıldığında hekimler yöre mutfağına teşvik edici niteliktedir. Tabii bu sadece Gaziantep’te söylenen bir şey değil. Anadolu mutfağımızdan bahsediyorum. Baktığımızda bizden önceki nesillerin sofrasından dolayı anne babalarımız bizden çok daha sağlıklılar. İşte o dönemlerde sağlıklı gıdalara dönmemiz gerekiyor” dedi.

VALİ CEBER’DEN GASTROANTEP’E DAVET

Gaziantep Valisi Kemal Ceber ise sayılı günlerin kaldığı “GastroANTEP Kültür Yolu Şenliği” için tüm İstanbulluları Gaziantep’e davet ederek, “Böylesine adından söz ettiren bir festivale ev sahipliği yapmak bizim için gurur kaynağı” dedi. Uluslararası arenada kendisi için. Pek çok branşın uzmanlarını şehrimizde ağırlayacağız. Festivalin her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkulu ve dolu geçeceğine inanıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu