Ekonomi

Çeltik Fiyatında Revize Talep Ediliyor

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, açıklanan çeltik fiyatının revize edilmesi gerektiğini söyledi. Otomotiv, “Bu yıl önceki yıllara baktığımızda genel anlamda verimlilikte yaklaşık yüzde 15’lik bir azalma var. Verimlilikle birlikte geçen yıl aldığımız verimliliği de alamadık. O nedenle bekliyorduk. Hatta TMO şu ana kadar bunu açıklamadı, eğer daha düşük olsaydı fiyata müdahale eder, üreticiyi ezmez diye düşündük” dedi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, bugün yaptığı açıklamada, çeltik üreticisinin açıklanan fiyatı düşük bulması nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını kaydetti. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çeltik satış fiyatında revizyon yapması gerektiğini söyledi.

“TMO’DAN FİYAT DÜZELTMESİNİ TALEP EDİYORUM”

Hüseyin Arabacı şunları söyledi:

“Bu yıl önceki yıllara baktığımızda genel olarak yüzde 15 civarında bir verimlilik kaybı var. Verimlilikle birlikte geçen yılki verimliliğimiz de yok. O nedenle piyasaların daha hareketli olmasını bekliyorduk. Aslında TMO şu ana kadar açıklama yapmadı, daha düşük olursa fiyata müdahale eder, üreticiye baskı yapmaz diye düşündük ama bu fiyatların düştüğü noktada TMO’nun açıkladığı fiyat. Serbest piyasadaki rakamların üstündeydi.Üretici olarak bizi biraz üzdü.Küçük tanelerde beklentimiz en az 20 lira ve üzeriydi.Yani 20-30 lira aralığındaydı.Fiyatın 20-30 lira aralığında olmasını bekliyorduk. Ürün var, alım yok, üretici satmak istese de bu günlere ürününü satacak alıcı bulamıyor, umarım önümüzdeki dönemde TMO bu fiyatı tekrar revize eder, çünkü üreticilerin mağduriyeti gerekiyor. Bugün bu fiyatlara baktığımızda üretici muhtemelen zarar etmiyor ama bu çok önemli. Bir anlamda para kazanamıyorlar çünkü ülkemizde enflasyon var ve üretici yılda bir kez ürününü üretiyor ve 12 ay yönetmek zorunda kalıyor. Her zaman enflasyonist bir ortamda üretmeye çalışıyoruz. Belki bugün için fazla israf yapmıyoruz ama 1-2 ay sonra bu rakamlarla üretimin bundan sonraki döneme sürdürülebilirliği çok zor olacak. Bu nedenle hükümetimizden açıklanan bu fiyatları gözden geçirip revize etmesini rica ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu