Ekonomi

Yalova Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi’nde Itır Hasadına Başlandı

Yalova’nın Altınova ilçesinde 40 dönüm alan üzerine kurulan Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi’nde sardunya hasadı başladı.

İçerdiği bileşenler sayesinde kas ağrılarını azalttığı ve depresyona iyi geldiği bilinen sardunya yağının elde edilmesi için Ar-Ge merkezindeki su buharı distilasyon ünitesinde yoğun çalışmalar yapılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kurulan ve Altınova Belediyesi tarafından yürütülen Hersek Lagün Doğa Eğitim Merkezi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi, doğada şifa arayanlara umut olmaya devam ediyor. Toplam 12 adadan oluşan bahçede, 28 dönümlük ekim alanında, aralarında şifalı nane, melisa, aynısefa, tarhun, Japon nanesi, İzmir kekiği, İstanbul kekiğinin de bulunduğu 350 civarında şifalı bitki bulunuyor. lavanta, adaçayı, tapınak ağacı, aronia, çemen otu, sardunya ve çörek otu. Aromatik bitkiler var. Sağlık ve kozmetik bölümü başta olmak üzere birçok alanda kullanılan bitkilerin üretildiği bahçede, Ar-Ge laboratuvarında geliştirilen çeşitlerden çay yapılarak ve yağı çıkarılarak yeni ürünler elde ediliyor. Tropikal bitkiler için kurulan serada tropik bitkilerin adaptasyon süreçleri yakından takip ediliyor.

sardunya hasadı

Özellikle kozmetikte kullanılan ve sağlık alanında çeşitli hastaların tedavisinde kullanıldığı bilinen sardunya bitkisinin hasadı başladı. Bahçede toplanan sardunyalar Ar-Ge laboratuvarına götürülüyor. Burada su buharı distilasyon ünitesine alınan bitkilerin yağı çıkarılmaktadır. Suyla karışmayan uçucu organik sıvıların arıtılmasında kullanılan su buharı distilasyon ünitesinde elde edilen uçucu yağlar daha sonra kullanılmak üzere şişelenmektedir. Elde edilen tüm eserler bahçedeki satış mağazasında vatandaşların beğenisine sunuluyor.

şifa deposu

Çok yıllık bir bitki çeşidi olan sardunya, kozmetik ve sağlık alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Amber, gül ve limon kokularının karışımından oluşan tatlı, çiçeksi ve taze bir kokuya sahip olan sardunya suyu, aroma terapi literatüründe kırmızı cilt ve saç derisi için kuruluk/yağlılık dengeleyici, serinletici ve rahatlatıcı özellikleriyle bilinmektedir. Sardunya yağının içerdiği bileşenler sayesinde kas ağrılarını azalttığı gibi depresyona da iyi geldiği bilinmektedir. -YALOVA

goynucekhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu