Haber

TUED Başkanı Ergün’ün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı intibak mektubunun duyurulması

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazı yazarak 2000 yılından sonra emekli olanların emekli maaşlarının yeniden düzenlenmesini istedi.

Ergün, mektubunda, belirli dönemlerde aylık hesaplama formüllerinde yapılan değişikliğin, emekli emekçiler ile Bağ-Kur emeklileri arasında farklı tarihlerde aylık eşitsizliğine yol açtığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Aylık hesaplama formüllerindeki değişiklik nedeniyle bire bir olmayan aylıkların eşitlenmesi, çalışma hayatları boyunca aynı sürelerde prim ödeyen ve aynı yaşta emekli olan ancak emeklilik tarihlerinin farklı olması nedeniyle halen analiz edilmeyi beklemektedir.Saygılarınızın katkılarıyla 2000 öncesi emeklilerimiz ayarlandı Ve bunun ortasındaki haksızlık sizlerin takdiri ile giderildi.Bunun için emekli camiamız olarak sizlere şükranlarımızı sunarız. Bugün gelinen noktada 2000 sonrası emeklilerimizin durumu tam olarak budur. Anayasa Mahkememizin de belirttiği gibi analiz ancak meclisten çıkacak bir intibak kanunu ile mümkün olacaktır.”

“Aylık tahvil oranlarında ortak bir sistem benimsenmeli”

Ergün, mektubunda aylıkların hesaplanmasında dikkate alınan üç döneme ilişkin teknik bilgilere de yer vererek, şu taleplerde bulundu:

“5510 sayılı kanun nezdinde iki karma sistemin uygulanması, aylıkların hesaplanmasında büyük bir eşitsizliğe ve çalışma süresi uzadıkça emekli maaşını artıran bir sisteme yol açmamıştır. 5510 sayılı kanunla getirilen sistem, çalışma süresi uzadıkça emekli aylığını azaltan bir uygulamaya dönüşmüştür.Durumu kötü olanların aylıklarında eşitliğin sağlanması için, yardımların güncellenmesinde ve aylık oranlarında ortak bir sistem benimsenmelidir. Ayrıca 2000’li yıllara bir düzeltme olarak da görülmelidir.Prim ödeme gün sayısı ve ortalama prim aylığı eşit olanlar belirlenerek aylıklardaki farklılıklara son verilmeli.Bu konuda aylıklar eşit kurallara göre yeniden hesaplanmalıdır.

arac-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu