Haber

Togg’a Galatasaray Şampiyonluğu İçin Basılan Özel Hatıra Parası, Cumhuriyetin 100. Yılı İtibarıyla Basılmadı

Türkiye’de para basmak Darphane ve Pul Matbaası Genel Müdürlüğü’nün görevidir. Ülkedeki önemli olaylar için ‘hatıra paraları’ da basılıyor. Son örnekleri Galatasaray Şampiyonası’nda ya da yerli otomobil Togg üretiminde görülen hatıra parası, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk 100. yılında görülmeyince sosyal medyada gündem oldu.

Türkiye’de para basmaya yetkili tek kurum, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Pul Matbaası Genel Müdürlüğü’dür.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, madeni para ve hatıra paraları, Cumhuriyet altınları ve Cumhuriyet süs eşyalarının basılması, resmi mühür, madalyon, madalya ve nişanların üretilmesi, her türlü vize ve harç pulları ile ücretli pulların basılması ve dağıtılması misyonundan sorumludur. kağıtlar.

Darphane, önemli gelişmelerin ışığında bu vergiler kapsamına giren hatıra paralarını belirli fiyatlar karşılığında basmaktadır.

Togg üretimi için basılan bu ? hatıra parası 2,5 TL değerinde, metal bronz üzerine altın kaplama, yaklaşık 23,33 gram olup, 16.08.2023 tarihinde 2 yıl içerisinde 5.000 adet olarak piyasaya sürülmüştür.

Deniz Ticaret Odası’nın 40’ıncı yılına özel olan bu hatıra parası 925 ayar gümüşten yapılmış olup 20 TL değerinde 3.000 adet basılmıştır.

Trabzonspor ve Galatasaray’ın dönem şampiyonluklarının yanı sıra Antalya Müzesi’nin 100. yılı ve Borsa İstanbul’un 150. yılı nedeniyle özel hatıra paraları basıldı.

Ancak Darphane’nin internet sitesinde hatıra paraları bölümünde ne yok tahmin edin? Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel hatıra parası.

29 Ekim 2023’te olmasını dilediğimiz bu paranın henüz basılmamış olmasının sosyal medyada yankıları ağır oldu.

İşte 100. yıl hatıra parasıyla ilgili yorum ve tepkiler.?

?

?

?

Sizce 100. yıla yakışır bir kutlama havasında mı?

Böyle bir hatıra parası 50. veya 75. yıl dönümü kadar şık olmaz mıydı?

Belki de bu kadar çabuk konuşmamalıyız.

29 Ekim 2023’te duyurulacak ve satışa sunulacak.

Ne dersiniz?

Yorumları memnuniyetle karşılıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu