Ekonomi

TMO Genel Müdürü Güldal: ‘Devletin belirlediği fiyatlar referans fiyatlardır’

TMO Genel Müdürü Güldal: “Devletin belirlediği fiyatlar referans fiyatlardır”

MARDİN – Tahıl Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, ???????2022-2023 döneminin verimli geçtiğini söyledi. Fiyatlar konusunda da konuşan Güldal, “Devletin belirlediği fiyatlar referans fiyatlardır. Yani bizim belirlediğimiz fiyatlar esas alınmalıdır.

Mardin’de çeşitli temaslarda bulunan Ahmet Güldal, Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezi’nde çiftçilerle bir araya geldi. Ülke genelinde hububat hasadının verimli geçtiğini vurgulayan Güldal, “2023 yılının ilk hasat döneminde saha ziyaretine Mardin’den başladık. 2022-2023 dönemi bizim için şubat ayına kadar kuraklık riskinin çok yüksek olduğu bir dönemde geçti. Yani şubat ayına kadar ciddi bir kuraklık riski vardı ama çok şükür şubattan sonra Mart-Nisan aylarında gelen yağışlar bizim verimliliğimizi ve verimimizi olumlu etkiledi. Verimli bir üretim yılı yaşıyoruz” dedi.

Çiftçinin ürününü TMO’nun belirlediği fiyattan satması gerektiğini kaydeden Güldal, “Devletin belirlediği fiyatlar referans fiyatlardır. Yani bizim belirlediğimiz fiyatlar baz alınmalı. Toprak Mahsulleri Ofisi olarak, Devletin açıkladığı bu fiyatlardan alımlara başladık. 9 Haziran itibariyle Mardin’de alımlar başladı” dedi.

Çiftçinin randevu alamaması hakkında da konuşan Güldal, şunları söyledi:

“Randevulara yoğun bir talep var. Bu talebin de karşılanması gerekiyor. Arkadaşlarımızla görüştük. Biz gelmeden önce bu hazırlıkları yaptık. Mardin’deki teslim alma yerlerimizin ve depolarımızın kapasitesini birkaç kez artırıyoruz. Pazartesi gününden itibaren. yani ayın 19’undan itibaren teslim alma yerlerimizdeki ölçümlerimiz şu an 1200’e çıktı”Günlük 1300 ton civarında olan alım kapasitemizi 3.700 tona, ardından 4 bin ton ve üzerine çıkaracağız. Hazırlıklarımızı yaptık, randevularımızı aldık. Süreci yakından takip edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu