Ekonomi

Mobilya, kağıt ve orman ürünlerinde ihracat arttı

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamaya göre Türkiye, Mayıs ayında yüzde 14,4 artışla 21,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

Deprem felaketi sonrası düşen ihracatın artması için büyük çaba sarf eden mobilya, kağıt ve orman işleri faslı da çalışmalarının karşılığını aldı. Bu yıla güçlü bir başlangıç ​​yapan segmentin ihracatı Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre %19,1 artarak 731 milyon dolara ulaştı.

Mayıs ayında mobilya, kağıt ve ormancılık sektörünün en çok ihracat yaptığı ülke 107 milyon dolarla Irak olurken, onu 36 milyon dolarla İngiltere ve 35 milyon dolarla İsrail izledi. İran, Almanya, ABD, Libya, Fransa, Fas ve Rusya da Mayıs ayında en çok ihracat yapan ilk 10 ülke arasında yer aldı.

“YILIN İKİNCİ YARISINDA YÜKSELTTİK”

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Eşyaları İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Özkan, bölümün yurt içi ve yurt dışı faaliyetleriyle yeniden yükselişe geçtiğini belirterek, Hareketli günlerine dönen sektör, yılın ikinci yarısında ihracat faaliyetlerine hız verdi.ifadesini kullandı.

Sektörün tüm zorlukları birlikte aştığını kaydeden Özkan, şu ifadeleri kullandı:

“Bunun için elde ettiğimiz hiçbir başarıyı tesadüf olarak görmüyoruz, hepimizin yoğun bir emeği var. Yılın ilk yarısında hem Uzak Doğu Projesi kapsamında birçok ülkede faaliyetler gerçekleştirdik. Ülke Stratejisi ve ziyaretlerimiz çerçevesinde “Yeni pazarlara girmelerine yardımcı olduk. Bu ay İngiltere ve Almanya’daki faaliyetlerimize devam ediyoruz. Çalışmalar bir yıl boyunca devam edecek. Firmalarımız her ülke ziyaretinin ardından yapacakları anlaşmalar ile önümüzdeki aylarda ihracat rakamlarımızın artışına değerli katkı sağlayacaklardır.”

Özkan, özverili çalışmaları sonucunda yıl sonunda 10 milyar dolar hedefini aşacaklarına inandıklarını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu