Haber

Kuzey Kore, bütçesinde savunmaya yüksek pay ayırmaya devam ediyor

Kuzey Kore, yaşadığı ekonomik sorunlara rağmen savunma harcamalarından yüksek oranda bütçe ayırma duruşunu bu yıl da sürdürdü.

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) haberine göre Cumhurbaşkanı Kim Yong-un, parlamentonun bütçe görüşmelerinin yapıldığı 2 günlük oturuma katılmadı.

TBMM bu yıl bütçenin önemli bir bölümünü savunma harcamalarına ayırmaya karar verirken, bütçeyi yüzde 1,7 oranında artırırken, savunma bütçesini geçen yılla aynı oranda (yüzde 15,9) tuttu.

KCNA, “ülkenin askeri caydırıcılığını hem nitelik hem de nicelik olarak daha da güçlendirmek ve ülkenin ve halkının haysiyetini ve güvenliğini sağlamak için” bütçede savunma payının geçen yılla aynı tutulduğunu kaydetti.

Ayrıca parlamentonun 2 gün süren oturumlarında Güney Kore’nin Kuzey Kore’ye karşı kültürel propaganda faaliyetleriyle mücadele etmesi için yeni bir yasal düzenleme yapılmasına karar verildi.

Öte yandan, meclisin bütçenin yüzde 45’ini ekonominin kalkınmasına ve halkın geçim kaynaklarının iyileştirilmesine ayırma kararı aldığı kaydedildi.

Bu arada Kuzey Kore, 2022’de önceki yıllara göre daha fazla füze ateşleyerek Kore Yarımadası ve Doğu Asya’daki gerilimi artırdı.

Doğu ve batı yönlerinde çeşitli tip ve menzilde 90’dan fazla füze fırlatan Pyongyang yönetimi, Kasım ayı başında sadece bir günde 23 füze ateşledi.

habergolyaka.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu