Haber

Konyalı saatçi 10 metrekarelik dükkânında 41 yıldır zaman ayarlıyor.

Mesleğe 10 yaşında Konya’da saat tamirciliğinde çırak olarak başlayan Abdullah Özpınar, 41 yıldır 10 metrekarelik bir dükkanda saat tamiri yapıyor.

Konya’da çırak arayan bir saatçinin ilanını görüp kapıdan içeri girmesiyle mesleğe adım atan Abdullah Özpınar, bir süredir yeni, eski, antika her türlü saati tamir ederek zanaatını yaşatmaya çalışıyor.

Saat ustası Abdullah Özpınar, mesleğe 1982 yılında başladığını belirtti.

Çarşıda dolaşırken bir saatçi dükkanının kapısındaki “çırak aranıyor” yazısını görüp içeri girdiğini anlatan Özpınar, “‘Çıraksan gel başla’ dediler. Meslekte 41 yıl o gün.Tamiri en zor kronometreli saatlerdir.Tamiri zor olur.Günde 4-5 saat tamir ederim ama gençken 20-30 saat tamir ederdik. bir gün.” dedim.

Eski, yeni ve antika saatlerin yanı sıra mekanik masa ve duvar saatlerini de tamir ettiğini vurgulayan Özpınar, şunları kaydetti:

“Saatlerin ‘klik’ sesleri bize ninni gibi geliyor. Düzgün çalışıp çalışmadıklarını saatlerin tıkırtılarından ve seslerinden anlıyorum. Hayatımda kaç saat tamir ettim bilmiyorum, çok fazla. En kaliteli saatler İsviçre ve Alman saatleridir.Tamir ettiğim en eski saat 1800 lerden.Duvar saatiydi tamir edip teslim ettim.1900 lerden kalma cep saati vardı hala geliyorlar biz yapıyoruz.Değişen dijital teknoloji ile birlikte cep telefonları masa saatlerinin yerini aldı.Önceden masa saatleri vardı, ramazandan 3-4 gün önce sahura kalkmak için saatler vardı.Son gün tamiri beklerken çok kızdık. Meğer Ramazan’ın gelişi 2 hafta önce belliymiş ama biz yine de ‘aç aç’ oruç tutmasınlar diye zamanında düzeltirdik.Artık böyle bir talep yok.Geçen Ramazan’da bir tane sabitlemiştim. Cep telefonları çıktığında bu iş bitmişti.”

Mesleğinde artık çırak olmadığını belirten Özpınar, “Gelen çırak önce bana ‘Ne vereceksin?’ diye sordu. 6 ay maaş almadan çalıştım meslek öğreneyim diye 10-20 yıl sonra saat tamircisi kalmayacak gibi duruyor saat tamiri para kazandırıyor aç bırakmıyor 3 çocuğumun nikahını yaptım, evimi aldım, arabamı aldım.El yapımı göz farı.İşe gitmediğim gün çalışmayı özledim.” dedi.

Geçmişte bazı ünlü isimlerin saatlerini tamir ettiğini belirten Özpınar, antika saatlerin tamirinin sanıldığı gibi sorun olmadığını, yedek kesim sorunu yaşadıklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu