Haber

Kenan Nuhut: “Kurulan Spor Kurulunun Amacı Siyaset Yapmak Değil Tam Tersine Siyasetin Spora Katkılarını Tartışmak. Sporun Politikalarını Belirlemek”

CHP Spor Konseyi Lideri ve Genel Lider Başdanışmanı Kenan Nuhut, bugün Ankara’da spor yazarlar ile bir araya geldi. Nuhut, “Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde kurulan spor konseyinin gayesi siyaset yapmak değil tam bilakis siyasetin spora katkılarını tartışmak. Sporun siyasetlerini belirlemek. Çok genç nüfusa sahip olan ülkemizde gençliğe spor manasında hizmet verebilmektir” dedi.

CHP Spor Kurulu Başkanı ve Genel Başkan Başdanışmanı Kenan Nuhut, bugün Ankara’da düzenlenen kahvaltıda spor yazarları ile bir araya geldi. Türkiye için spor politikalarının hazır olduğunu belirten Nuhut şunları kaydetti:

“SAYIN GENEL LİDERİMİZ KILIÇDAROĞLU’NUN ÖNDERLİĞİNDE KURULAN SPOR KURULUNUN AMACI SİYASET YAPMAK DEĞİL, TAM TERSİNE SİYASETİN SPORA KATKILARINI TARTIŞMAK”

“Bugün Türkiye’de faaliyet gösteren siyasi partiler içerisinde yegane spor konseyi olan bir tek CHP’yi görüyoruz. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde kurulan spor konseyinin emeli siyaset yapmak değil tam bilakis siyasetin spora katkılarını tartışmak. Sporun siyasetlerini belirlemek. Çok genç nüfusa sahip olan ülkemizde gençliğe spor manasında hizmet verebilmektir. Bu emelle spor uzmanlarından oluşan arkadaşlarımız ağır bir tempo içerisinde spor siyasetlerinin hazırlanmasında bize son derece yararlı oluyorlar. Biliyorsunuz, CHP’li belediyelerimizin -154 tane belediye var Türkiye’de- hepsinde spor kulübü var, bugün madalya alan muvaffakiyetten muvaffakiyete ülkemizi koşturan sportmenlerin bu belediyelerde yetiştiğini görüyoruz. Anayasa’nın 59’uncu unsuru, bize sporun ehemmiyetini tabir ediyor. Biz oradan aldığımız feyz ile sporun siyasetten biraz daha uzaklaşmasını, spor siyasetlerinin ortak bir sorun olduğunu, burada başka ayrı partileriz, farklı ayrı şeyler düşünüyoruzdan fazla bu gençliğe ortak ne kadar hizmet verebiliriz, onun telaşı içindeyiz. Bundan bütün kalbinizden emin olabilirsiniz.

“BUGÜN BİZİM SPOR POLİTİKALARIMIZIN ÇOK DAHA DIŞINDA BİR KANUN İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Bugüne kadar yapılan çok kıymetli çalışmalar ortasında 22 Nisan 2022 tarihinde çıkan 7405 Sayılı Basın Kulüpleri Yasası var. Biz milletvekillerimiz ile komitede olan milletvekilleri ile çok önemli çalışmalar yaptık. Bu kanuna katkı sağladık fakat, bugün bizim spor siyasetlerimizin çok daha dışında bir kanun ile karşı karşıyayız. Bütün kaygımız bu. Problem siyaset yapmak falan değil, sorunumuz Türk gençliği. Orada, gördüğümüz en kıymetli unsur, maalesef Spor Federasyonları ile ilgili. Bugün 63’e yakın spor federasyonu var ülkemizde, seçim sistemi ile ilgili… Maalesef elde edilen sonuç, tekrar merkeziyetçi fikir ile genel merkezde belirlenecek spor adamlarının, federasyon liderlerinin belirlenmesi ile ilgili. Biz en son yapılan Spor Federasyonları seçiminde CHP Spor Heyeti olarak Spor Federasyonu lider adaylarında aradığımız tek özellik vardı, liyakat. Bu mevzuda yardımcı olduğumuz kanaatini taşıyorum. Bundan sonra yapacağımız çalışmalar bizim malum altı yedi ay sonra yapılacak genel seçimlerde kesinlikle iktidarı ele geçireceğimizi düşünüyoruz. Bu nedenle spor politikalarımız hazır. Bu hususta siz spor muharrirleri arkadaşlarımızın katkı sağlayacağını ümit ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu