Ekonomi

İki ülke daha dolara karşı bayrak açtı!

Türkiye’nin Türk lirası ile ihracatı yılın ilk 3,5 ayında aynı döneme göre yüzde 89,1 artarak 54 milyar 651 milyon liraya, ithalatı ise yüzde 170,8 artarak 138 milyar 504 milyon liraya ulaştı. Böylece dış ticaret hacmi 193 milyar 155 milyon lira oldu.

3,5 AYDA 193,1 MİLYAR TL İHRACAT

İkili, bölgesel, çok taraflı ticaret ve yatırım bağlantılarının Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda yönlendirilmesi amacıyla üst düzey ikili mekanizmalar oluşturulurken, ticarette yerel para biriminin kullanılması da teşvik edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2017’de döviz yerine yerel para birimiyle işlem yapma daveti hem yurt içinde hem de yurt dışında karşılandı.

bire bir tarihte hazırlanmış “Yerel Para Birimleriyle Ticaret Eylem Planı”Kapsam kapsamında 13 potansiyel ülke belirlendi: Çin, Rusya, İran, Azerbaycan, Pakistan, Hindistan, Güney Kore, Gürcistan, Bosna Hersek, Katar, Kuveyt, Ukrayna ve Beyaz Rusya.

Özellikle rezerv para birimlerine olan bağımlılığın ve bu ülkelerin ekonomilerindeki kırılganlıkların azaltılması amacıyla ikili görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Türk lirası ile ihracat yapan firma sayısı 7 bin 200’e, ülke ve bölge sayısı ise 200’e yaklaştı.

Dış ticaretin yerel para birimi ile yapılabilmesi için firmalar lehine politikalar geliştirilmekte ve Türk Lirası ile ithalat teşvik edilmektedir.

Uluslararası yaptırımların transferleri, ekonomik kriz gibi olağanüstü durumlarda döviz bulmakta zorlanan, yerel para birimiyle ticaret yapan ticaret ortakları için alternatif bir ödeme yöntemi sunarak ticareti artırıcı etki yaratıyor.

DÖVİZ TÜRÜ BORÇLANMAYI AZALTIR

Yerel para birimi ile ticaret, ülkelerin üçüncü bir para birimine bağlı kalmadan ulusal para birimleri ile dış ticaret yapmalarını sağlar. Yerel para birimi cinsinden ticaretin artmasıyla birlikte döviz borçlanması azalmakta ve cari açığın finansman kalitesi iyileşmektedir.

TL ile ticaret, başta KOBİ’ler olmak üzere finansmana erişimde ve dışarıdan borçlanmada zorluk yaşayan birçok işletmeye kolaylık sağlamaktadır. Ticarette kullanımın artması TL’nin bilinirliği, uluslararası geçerliliği ve uzun vadede rezerv para birimleri arasına girmesi açısından değerlidir.

DÜNYAYA MODEL OLDU

Önder Erdoğan’ın 6 yıl önce gündeme getirdiği milli para birimi ile ticaret konusunda diğer ülkeler harekete geçmeye başladı. Brezilya Devlet Başkanı Silva, BRICS kümesini dolara ticarette alternatif bir para birimi aramaya davet ederek, “Günümüzde ülkeler kendi para birimleriyle ihracat yapabilecekken, ihracat yapmak için doların peşine düşmek zorunda kalıyor. Neden kendi para birimimizle ticaret yapamıyoruz? Altın standardı ortadan kalktıktan sonra doların (rezervin) para birimi haline gelmesine kim karar verdi?”açıklama yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Avrupa’nın hem Moskova’nın hem de Pekin’in ana siyasi hedeflerinden biri olduğunu belirtti. “ABD doları sınır ötesi”Bağımlılığını azaltması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu