Ekonomi

Hamsi avı bollaştı, fiyatı yarı yarıya düştü

Karadeniz’de bugünlerde hamsi avında belirgin bir artış yaşanırken, fiyatı da bir hafta öncesine göre yarı yarıya düştü.

Trabzon Balık Hali’nde bir hafta evvel kilosu 35-50 TL ortasında satılan hamsi bugün itibariyle 25-40 TL ortasında satışa sunulurken, bu dönem birinci kere fiyatı bu kadar geriledi.

Karadeniz’de bugünlerde azalan palamut avı yerini yavaş yavaş hamsiye bırakırken hamsinin fiyatı 25 TL’ye kadar inmesi talebi artırdı.

Balıkçı esnaflarından Erkan Keleş, bugünlerde hamsinin hale bol gelmeye başladığını belirterek “Hamsi artık bol gelmeye başladı. Kilosu da 25-40 TL ortasında değişiyor. Biz 25 TL’ye satıyoruz. Hamsinin uzunluğu da olağan inşallah bundan sonra daha da irileşir, vatandaş tuzlama yapar. Hamsi genelde Ordu-Giresun açıklarında avlanıyor. Olağanda her gün 3-4 kamyon gelirdi bugün 10 kamyon kadar hamsi geldi. Hamsi bu dönem geç kaldı, bize nazaran sebebi palamut. Bundan sonra hamsi daha bol bereketli olur diye düşünüyorum. Geçen yılki dönemde 1,5-2 ay hamsi olmuştu. Olağanda hamsi dönemi 4 ay sürmesi lazım. Dönemden umutluyuz inşallah daha güzel geçer vatandaş ta bol bol yer” dedi.

Balıkçı esnaflarından Süleyman Çakır, bugünlerde hamsinin en bol ve ucuz dönemini yaşadıklarını ifade ederek,”Hamsi bugünlerde bol geliyor. Fiyatı ise boyutuna nazaran 25-35-40 TL ortasında değişiyor. Bugün en ucuz devri 25 TL’ye kadar indi. Geçen sezon bu dönemlerde bu kadar bol gelmemişti. Sezondan memnunum harika bir sezon. Vatandaş hamsiyi şu an biraz ince buluyor daha da irileşmesini istiyor ancak yine de alıyor. Palamut çok az geliyor. Fiyatlar istavrit 70 TL, sargan 80 TL, palamut 45 TL, hamsi 25 TL” diye konuştu.

” ‘Palamuda güle güle hamsiye hoşgeldin’ dedik”

Balıkçı esnaflarından Kadir Pınar da tezgahlarda palamudun yerini hamsi aldığını kaydederek “Palamuta gülü güle, hamsiye beğenilen geldin dedik. Bugün hamsi bol geldi fiyatı da uygun vatandaş rahat rahat alsın yesin kilosu 25 TL. Hamsi bol olursa erken kesilir. Bu türlü bol çıktığı surece dönem sonuna kadar bu türlü gitmez diye düşünüyorum. Vatandaş şu anda hamsi fiyatını makul karşılıyor. Fiyatlarımız hamsi 25 TL, palamut 40-70 TL, istavrit 70 TL, mezgit 60 TL, sargan 80 TL” halinde konuştu.

Öte yandan vatandaşlar bugünlerde hamsiye daha çok ilgi gösterirken, fiyatının biraz daha düşmesini bekliyor. – TRABZON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu