Ekonomi

Döviz piyasalarında risk iştahı üzerinde baskı var

Dolar/TL:Fed üyesi KaşkariFaiz oranlarına ilişkin kafa karıştırıcı açıklamalar risk iştahı üzerinde bir miktar baskı yaratsa da genel beklentilerde belirgin bir değişiklik yok.

Bu bağlamda en azından jeopolitik tarafta olumsuz bir haber akışı görülmediği için bu sabah yaşanan dolar alımlarını tepki olarak değerlendirmek mümkün. dolar endeksiGeçen hafta yüzde 1 düştü.

Bu sabah %4,60’ın üzerinde ABD on yılı Bu aşamada tahvil faizlerinde kalıcı bir artış görülmeyebilir. İkincil verilerin izleneceği günde Fed yetkililerinin açıklamaları da izlenmeye devam edecek.

Jeopolitik gerilimin bir ölçüde arka planda kalmasıyla birlikte yurt içi ekonomi yönetiminin aldığı kararların ve açıklanan verilerin etkisi, bu tarafta sadeleşme süreci gibi konulara ilişkin değerlendirmelerin yine ön planda olduğu, risk primimizdestekleyici olmaya devam ediyor.

Döviz tarafında ise önemli bir değişiklik yok. Dolar/TL’de kısmi yukarı yönlü hareket devam ediyor. Dün saat 28.44’te kapanan döviz kurunun bu sabah söz konusu seviyenin bir miktar üzerinde hareket ettiği görülüyor. Bu görüntü günün geri kalanında devam edebilir.

Avro dolar:ABD’de BeslediFaiz oranlarının bitip bitmeyeceği konusunda belirsizlik yaratan şahin açıklamaları piyasalarda risk iştahını azalttı.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizleri yükselirken doları toparlama çabaları da var. Ancak genel beklentilerde belirgin bir değişiklik yok.

Fiyatlama tarafında ise EUR/USD bazında kârlı satışlar görülüyor. Avro bölgesi ÜFEonların bilgisi olmadan ECB Fed üyelerinin açıklamalarının takip edileceği gün paritede kâr satışları devam edebilir. Öne çıkan takviyeler 1,0660 ve 1,0620 olurken, 1,0770 ise zirvede direnç olarak takip edilebilir.

Ons Altın/Dolar:Jeopolitik haber akışlarıyla keskin bir yükseliş kaydeden premium metal, söz konusu haber akışının bir miktar geri planda kalmasıyla kârlı satış baskısı altında kaldı.

Fed üyesi Kashkari’nin şahin açıklamalarıyla bu baskının arttığını gözlemliyoruz. Dün yüzde 0,7 oranında düşüş kaydeden ve 1.978’den kapanan ücretli maden bu sabah da düşüş trendine girdi. Bu aşamada aylık ortalamanın yer aldığı 1.956 seviyesine kadar satış baskısı devam edebilir. Zirvede 1,985 direnç konumunda.

Kaynak: Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu