Haber

Dışişleri Bakanlığı’ndan Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporuna tepki

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) tavsiye kararı olan 2022 Türkiye Raporu’na tepki gösterdi.

Bakanlık, raporun Türkiye karşıtı çevrelerden gelen dezenformasyona dayalı haksız suçlamalar ve önyargılarla dolu olduğunu belirterek, “Bu, AP’nin hem ülkemizle ilişkilere hem de AB’nin geleceğine yönelik her zamanki sığ ve vizyonsuz yaklaşımının bir yansımasıdır.”açıklamayı yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şöyle devam etti:

“Bu rapor ne yazık ki Avrupa Parlamentosu üyelerinin gündelik popülist politikaların kölesi olduklarını, hem AB’ye hem de bölgemize yönelik doğru stratejik yaklaşım geliştirmekten ne kadar uzak olduklarını da gösteriyor.

Kıtamızın istikrarı ve güvenliği açısından böylesine kritik bir dönemde, Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için bir fırsat penceresinin açıldığı bir dönemde, AP’nin, AB’nin omurgası olan katılım müzakereleri yerine farklı arayışları gündeme getirmesini mantıksız buluyoruz. ilişkilerimiz.

Ayrıca AP’nin raporunda yer alan, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselelerine ilişkin belli çevrelerin tek taraflı görüşlerini yansıtan, tarihi ve hukuki gerçeklerden kopuk argümanların bizim açımızdan hiçbir hükmü yoktur.

Önümüzdeki dönemde AB ile ortak hedefimiz Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve ülkemizin vize serbestisi diyaloğunun hızla tamamlanmasıdır. Bu konularda atacağımız ortak adımlar, Türkiye-AB ilişkilerini ve katılım sürecimizi yeni ve dinamik bir düzeye taşıyacaktır.

Ülkemiz, başta güvenlik, güç, iklim değişikliği, göç, ticaret sapması ve ekonomik zorluklar olmak üzere mevcut tüm zorluklar karşısında AB’yi küresel bir güç haline getirecek potansiyele sahiptir. Bu gerçeğin tespiti belli çevrelerin gündelik çıkarlarına teslim olmayan vizyoner bir bakış açısıyla mümkündür.

“AP 2024 seçimleri sonrasında oluşacak yeni Parlamentonun tarafsız, akılcı ve yapıcı bir bakış açısıyla hareket etmesini umuyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu