Haber

Dicle Elektrik Arama Kurtarma Ekibi DAK ve AFAD’dan Akredite Oldu

Sürdürülebilirlik ve çevre odaklı çalışmalarıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik’in araştırma ve kurulum grubu DAK, AFAD’dan akreditasyon belgesi aldı. Özellikle geçtiğimiz Şubat ayında yaşanan deprem felaketinin ardından alanda hayati önem taşıyan çalışmalarda aktif rol alan DAK ekibi, AFAD tarafından düzenlenen akreditasyon sınavında başarılı sonuç alarak tüm EDAŞ’lar arasında akredite olan ikinci ekip oldu.

Dicle Elektrik bünyesindeki arama kurtarma ekibi, Dicle Arama Kurtarma (DAK) ile başarılı çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Gönüllü çalışanlardan oluşan Dicle DAK ekibi yakın zamanda AFAD’ın akreditasyon sürecine dahil oldu. AFAD’ın akreditasyon sınavını başarıyla tamamlayan ekip, 21 elektrik dağıtım şirketi arasında AFAD’dan akreditasyon alan ikinci ekip olarak çalışmalarını taçlandırdı.

Olası afet durumlarında görev yapmak üzere 2023 yılının başında kurulan DAK, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde büyük bir sınava tabi tutuldu. AFAD’ın koordinasyonunda 25 kişilik DAK ekibi katıldı. Diyarbakır, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay’da arama kurtarma faaliyetlerinde bulundu ve birçok arama kurtarma operasyonunda aktif rol oynadı. Depremin ardından eğitimlerine devam eden ekip, AFAD Başkanlığı Kentsel Arama Kurtarma Akreditasyon Belgesi’ne başvuruda bulundu.

Ulusal akreditasyon kazandı

Pek çok farklı departmandan çalışanın yer aldığı DAK ekibi, AFAD uzmanları tarafından çeşitli kriterlere göre denetlendi. Olası afet bölgelerinde koordinatlara nasıl ulaşılacağı, üs kurulması, transfer formülleri, afet bölgesindeki davranışlar, ilk yardım, işçi, araç ve alan güvenliğinin sağlanması, telsiz haberleşmesi, enkaza girme ve kaldırma işlemlerini kapsayan kontrol sürecinden başarıyla geçen DAK, enkaz, ulusal akreditasyon kazandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dicle Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, DAK grubunu başarılarından dolayı tebrik ederek, ekibin sektörde AFAD’dan akreditasyon alan ikinci ekip olduğunu vurguladı. Tüzün, “DAK ekibinin deprem felaketinde gösterdiği üstün çaba zaten büyük bir başarıydı. Umuyoruz ki başka bir felaketle karşılaşmayız ancak olası bir durumda DAK ekibimizin büyük katkılar sağlayacağına olan inancım tamdır” dedi. Bu süreçte gönüllü olarak yer alan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılarından dolayı teşekkür ediyorum.” “Umarım devam eder” dedi.

  Afetlerde dağıtım şirketlerine büyük sorumluluk düşüyor

Afet yönetiminde elektrik dağıtım şirketlerine büyük sorumluluklar düştüğünü belirten Nedim Tüzün, “Doğrudan kamu hizmetine dayalı bir iş kolunda çalışan elektrik dağıtım şirketlerinin afet durumlarında ilgili bakanlıklar ve ilgili kurumlarla uyumlarını üst düzeyde tutmaları gerekiyor. ve acil durumlar. Bu tür kriz ve olası felaket durumlarında dağıtım şirketlerinin temel önceliklerinden biri elektrik enerjisinin hızlı teminini sağlamaktır. Enerji tedariğinin yanı sıra bölgeye insani yardım, arama kurtarma ve lojistik destek için de önceden hazırlıklı olmaları gerekiyor.

AFAD’ın hazırladığı Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) tabi olan şirketimiz, diğer dağıtım şirketleri gibi afet durumunda ne yapılacağını çok önceden belirlemiş ve kriz ve afet planı oluşturmuştur. Öte yandan Dicle Elektrik’in de dahil olduğu Yerel Düzeyde Afet Gücü Kümelenmesi Operasyon Planı (YDAEGOP) kapsamında afet durumunda verilecek takviye planı her yıl güncellenmekte ve farkındalıkla çalışmalarına devam etmektedir. Olası felaketlere anında müdahale edilmesi gerekiyor.” söz konusu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu