Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası’ndan yüksek enflasyon uyarısı

Lagarde, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin Mali Diyalog oturumunda konuştu.

Euro Bölgesi’nde ekonomik büyümenin 2023’ün başında neredeyse durma noktasına geldiğini belirten Lagarde, elektrik fiyatlarındaki düşüş, arz darboğazlarının hafifletilmesi ve maliye politikalarıyla ekonomik aktivitenin desteklenmesine değindi.

Enerji tabanı sonlandırılmalıdır

lagarde, “Hükümetler, enerji krizi hafiflerken ilgili destek önlemlerini derhal ve uyumlu bir şekilde geri almalıdır.”dedi.

Lagarde, enerji takviyelerine devam edilmesinin orta vadede enflasyonist baskıları artıracağını ve bu durumda daha güçlü para politikasına ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

lagarde, “İç talep, özellikle tüketim, zayıf seyrini sürdürüyor.”söz konusu.

Üretim departmanının hala birikmiş siparişlerle çalıştığını ancak kesime yönelik beklentilerin kötüleştiğine dikkat çeken Lagarde, özellikle salgın sonrası ekonominin yeniden açılmasıyla birlikte hizmet kolunun direncini koruduğunu söyledi.

Enflasyonun geçen ekim ayındaki zirvesinin ardından gerilemeye başladığını hatırlatan Lagarde, Euro Bölgesi’nde Mayıs ayında enflasyonun yüzde 6,1 olduğunu hatırlattı.

Fiyat baskılarının güçlü olmaya devam ettiğini açıklayan Lagarde, geçmişteki enerji maliyet artışları ve arz darboğazlarının çekirdek ve çekirdek enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskılar oluşturmaya devam ettiğini ancak kademeli olarak düşüş beklediklerini söyledi.

Yüksek enflasyon Avro Bölgesi’nde yaşayanları zorluyor

Lagarde, enflasyonist baskıların yüksek olmaya devam ettiğinin altını çizerek, çekirdek enflasyonun zirve yaptığına dair net bir kanıt olmadığını vurguladı.

“Yüksek enflasyon Avro Bölgesi’nde yaşayan insanları zorluyor.”Lagarde, güç enflasyonundaki düşüşe rağmen yüksek gıda enflasyonunun özellikle dar gelirliler üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini söyledi.

Enflasyonla mücadelede kararlı olduklarına işaret eden Lagarde, Mayıs ayındaki toplantılarında yüksek enflasyonist baskılar nedeniyle faiz oranlarını 25 baz puan artırdıklarının altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu