Haber

Anwaarul Hak Kakar, Pakistan Geçici Hükümetinin Yeni Başbakanı Oldu

Senatör Anwaarul Hak Kakar, Pakistan’daki geçici hükümetin yeni başbakanı oldu.

Pakistan’da Mart 2024’te yapılacak genel seçimlere kadar sürecek olan geçici hükümette başbakanın adı belli oldu. Pakistan Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile ana muhalefet lideri Raja Riaz’ın seçim için başkent İslamabad’da meydana geldiği belirtildi. yeni başbakan. İki lider arasında yeni başbakanın kim olacağı konusunda yapılan görüşmeler sonucunda geçici hükümetin başbakanlığına Belucistan Halk Partisi (BAP) Senatörü Anwaarul Hak Kakar atandı. Pakistan Devlet Başkanı Arif Alvi’nin atama kararını onayladığı belirtildi. Hak Kakar, Pakistan’da gelecek yıl Mart ayında yapılacak genel seçimlere kadar başbakan olarak görev yapacak.

Aktif siyasi tarih

2018 yılında Pakistan Senatosu’na seçilen Hak Kakar’ın aktif bir siyasetçi olduğu belirtiliyor. Üst meclise seçilmeden önce Belucistan eyalet hükümetinin sözcüsü olarak görev yapan Kakar, 2008’de Quetta’dan Ulusal Meclis seçimine Pakistan Müslüman Ligi-Quaid biletiyle itiraz etti. Belucistan Üniversitesi mezunu olan Hak Kakar, sosyoloji ve siyaset bilimi alanlarında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Pakistan parlamentosu feshedildi

Pakistan’da Başbakan Shahbaz Sharif’in bu yıl yapılması planlanan genel seçimler öncesinde parlamentoyu feshetme talebi Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından onaylandı. Ülkede genel seçimlerin 90 gün içinde yapılması beklenirken, süreksiz hükümetle seçimler yapılacak. – İSLAMABAD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu