Teknoloji

Amiral Gorshkov firkateyninin mürettebatı, Tsirkon hipersonik füzesinin atış tatbikatını gerçekleştirdi

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Atlantik Okyanusu’nun batı kesimlerinde konuşlu Amiral Gorshkov fırkateyninin mürettebatı, simülasyon yöntemiyle Tsirkon hipersonik füzesini kullanmak için hazırlık sürecini uyguladı.

Bakanlık, mürettebatın simülatöre 900 km’den daha uzaktaki bir deniz hedefine düşman gemisini simgelediği varsayılan bir Tsirkon füzesi ateşlediğini kaydetti.

Amiral Gorshkov fırkateyninin komutanı İgor Krohmal, ‘elektronik fırlatma’ olarak tanımladığı tatbikatın beklentileri tam olarak karşıladığını, ön testler ve durum testlerinde elde edilen tüm parametrelerin karşılandığını belirtti.

Amiral Gorshkov firkateyni Ocak ayı başlarında denize indirildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, fırlatma töreninde yaptığı konuşmada, savaş gemisinin bu güçlü cephaneliğinin Rusya’yı olası dış tehditlerden korumasına imkan tanıyacağını kaydetti. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da savaş gemisine yüklenen Tsirkon füzelerini hiçbir hava savunma sisteminin durduramayacağını vurguladı. Bakan, füzenin uçuş hızının 9 mach ses hızına kadar çıkabileceğini ve bin kilometre uzaklıktaki hedefleri vurabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu