Ekonomi

ABD fabrika siparişlerinde ılımlı artış

ABD Ticaret Bakanlığı’nın aldığı bilgiye göre fabrika siparişleri iddialar doğrultusunda Aralık ayında yüzde 0,2 arttı.

Siparişler yıllık bazda yüzde 0,8 arttı.

Fabrika siparişleri, ABD ekonomisinde önemli bir yere sahip olan sanayi sektörünün yakın gelecekteki performansına ışık tutması açısından önem taşıyor.

Ülkede sanayi sektörü son dönemde yüksek faiz oranları nedeniyle baskı altında. altında.

Tüketici İnancı yukarı yönlü revize edildi

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı Tüketici Güven Endeksi’nin Ocak ayı son verilerini açıkladı.

Buna göre tüketici güven endeksi Ocak’ta bir önceki aya göre 9,3 puan artarak 79’a yükseldi.

Söz konusu veriler yukarı yönlü revize edilirken Ocak ayının öncü verisi 78,8 olarak açıklandı.

Temmuz 2021’den bu yana en yüksek seviyesinde seyreden tüketici inanç endeksi, geçen yılın Aralık ayında 69,7 olarak kaydedilmişti.

Amerikalıların mevcut finansal duruma ilişkin değerlendirmelerini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi de Ocak ayında aylık 8,6 puan artarak 81,9’a yükseldi.

Tüketicilerin uzun vadeli tahminlerini yansıtan tüketici beklenti endeksi ise aynı dönemde 9,7 puan artarak 77,1’e yükseldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüketici Anketleri Müdürü Joanne Hsu, tüketici güvenindeki artışın hem enflasyon hem de kişisel gelir görünümündeki iyileşmeyi yansıttığını belirtti.

Tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentilerinin Aralık ayında kaydedilen yüzde 3,1’den yüzde 2,9’a düştüğünü kaydeden Hsu, mevcut oranın Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyede olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu